Harrastuskauppoja kotimaasta

Atala-rc, Tampere - www.atalarc.fi
Harraste, Tampere - www.harraste.fi    
Hobbylinna, Espoo/Turku - www.hobbylinna.fi
Hobbypeople, Espoo - www.hobbypeople.com
Hobbypoint, Helsinki - www.hobbypoint.fi
T:mi Kuivalainen, Helsinki - www.kolumbus.fi/martti.kuivalainen
Kärkkäinen, Ylivieska / Oulu - www.karkkainen.com
Mallikauppa, Helsinki - www.mallikauppa.fi
Modelco - www.modelco.fi
Risteysasema, Tampere - www.risteysasema.fi
Sabe, Turku / Espoo - www.sabe.fi
Sil-Shop - www.silshop.fi
Tietonikkari, Helsinki - www.tietonikkari.fi
Verticalhobby - www.verticalhobby

Kauppoja ulkomailta

Andy's Hobbyshop, Saksa - www.brigitte-ritter.de/xtcommerce/index.php
Cap Maquettes - www.cap-maquettes.com
Component Shop, UK - www.component-shop.co.uk/
Cornwall Model Boats - www.cornwallmodelboats.co.uk
Engel, Saksa - www.engel-modellbau.eu/
Euromodels, UK - www.euromodels.co.uk
George Turner Models, UK - www.georgeturnermodels.com
Hunter Systems, UK - www.huntersystems.co.uk
Höllein, Saksa - www.hoelleinshop.com
J Perkins, UK - www.jperkinsdistribution.co.uk
Kehrer Modellbau - www.jet-drive.de
Micro-Mark, USA - www.micromark.com - Työkaluja mallinrakentamiseen
MKP Modellbau, Saksa - www.mkpmodellbau.com
Modelflags, UK - www.modelflags.com
Modellettering, UK - www.modellettering.com
Modelling Timbers, UK - www.modellingtimbers.co.uk
RB Model, Puola - www.rbmodel.com
Reade Models, UK - www.readebusiness.com
Robbe, Itävalta - www.robbe.com
Servoshop, UK - www.servoshop.co.uk
The Model Dockyard, UK - www.model-dockyard.com
The Robot Marketplace, USA - www.robotmarketplace.com/
Tower Hobbies, USA - www.towerhobbies.com
Westbourne Model Center, UK - www.westbourne-model.co.uk

Rakennussarjojen, elektroniikan ja laivamallitarvikkeiden valmistajia

Action Electronics - www.action-electronics.co.uk
Billing Boats - www.billingboats.com
Deans Marine - www.deansmarine.co.uk
Dumas - www.dumasproducts.com
Electronize - www.electronize.co.uk
Fleetscale - www.fleetscale.co.uk
Graupner - www.graupner.com
Greek Electronics - www.greekelectronics.gr/
Kingston Mouldings - www.kingstonmouldings.co.uk
Krick Modelltechnik - www.krick-modell.de
Mac's Mouldings - www.macsmouldings.co.uk
Metcalf Mouldings - business.virgin.net/metcalf.mouldings/catalogue.htm
Midwest - www.midwestproducts.com
Mobile Marine Models - www.mobilemarinemodels.com
Model Slipway - www.modelslipway.com
Models by Design - www.modelsbydesign.co.uk
Mountfleet Models - www.mountfleetmodels.co.uk
Robbe - www.robbe.com
Screws & More - www.screwsandmore.de
Speedline Models - www.speedlinemodels.com
Steinhagen Modelltechnik - http://www.steinhagen-modelltechnik.de/
RC-Flysoft - www.rc-flysoft.com/
Pololu Robotics and Electronics - www.pololu.com/

Sekalaisia linkkejä Suomesta

www.pienoismalli.com - Kotimainen pienoismallilehti
www.ipmsfinland.org
www.hut.fi/Misc/Electronics/faq/sfnet.harrastus.elektroniikka/index.html - Sfnet.harrastus.elektroniikka FAQ
www.pm-netti.com - Harrastukset ja askartelu -linkkihakemisto
www.hylyt.net - Merenkulkuun, laivoihin ja hylkyihin liittyviä linkkejä
www.fma.fi - Merenkulkulaitos
www.slhy-laiva.net - Suomen Laivahistoriallinen Yhdistys ry
www.steamship.fi - Suomen Höyrypursiseura ry
www.hhlweb.biz - Heikki Helenin laivasivut
www.fcbsweb.com/ - Ferries and Cruisehips on the Baltic Sea, myös keskustelupalsta
www.mil.fi/merivoimat - Merivoimien esikunta
www2.kotka.fi/merikirjasto/ - Majakka, Kotkan merikirjasto
www.orangepoint.com/kenny/ - Kennyn laivakuvasivut
www.sunpoint.net/~hydrokilta/ - Hydrokilta, nopeampien pienoisveneiden ystäville
www.pienoismallit.net
- Skaalamallailuun painottunut sivusto ja foorumi.
www.sittnikow.com/obelix
www.elka.fi/Nayttelyt/laivat/laivasivut/Etusivu.html - Suomalaisten laivojen piirustuksia
http://koti.mbnet.fi/calacu/selitykset.htm - Pieni merenkulkusanasto

Sekalaisia linkkejä maailmalta

www.marinemodelmagazine.com - Marine Modelling, kilpaileva brittiläinen lehti
www.rcboatmodeler.com - Radio Control Boat Modeler -lehden kotisivut
www.modelboatmayhem.co.uk - "Laivamalliportaali", myös keskustelupalsta
www.modelwarship.com
www.warshipmodelsunderway.com
www.rcuniverse.com
www.hmbc.nl/engframe.html - The Hague Modelboat Club
www.tugphotos.co.uk - Valtavasti valokuvia 1:1 eurooppalaisista hinaajista
www.coasterphotos.co.uk
www.shipphotos.co.uk
www.trawlermodels.co.uk
www.uoguelph.ca/~antoon/gadgets/gadgets.htm - Electronic Gadgets for Radio Control
www.osengines.com
http://usmilitary.about.com/library/milinfo/navyfacts/blnavyfacts.htm - Navy Fact Files
www.thecoloradocrew.org/ - Laivamallisivut
http://users.skynet.be/sky42086/ - The Tug List Pages
www.alansboats.co.uk/ - Laivamalliharrastajan kotisivu
http://homepages.ihug.co.nz/~atong/ - Alan's RC links
www.44mlb.com - Model 44ft Lifeboats
www.bismarck-class.dk
www.boat-links.com/boatlink.html - The Mother of All Maritime Links
www.rcgroups.com - RC Groups keskustelupalstat
www.diodon349.com/Site_Main_Pages/german_uboats.htm - German U-boats
www.news.navy.mil/view_galleries.asp - USA:n laivaston kuvagalleriat
www.tugspotters.com - Runsaasti kuvia hinaajista.
http://www.tmbk.no - Tromsø Model Boat Club
www.philsrcmodels.co.uk - Laivamalliharrastajan kotisivu
www.lifeboatmodels.co.uk
www.modelshipworld.com
http://homepage.ntlworld.com/edward.matthews/motors.htm - Graupnerin ja Mabuchin sähkömoottoreiden speksejä
www.servicehistorique.sga.defense.gouv.fr/02fonds-collections/banquedocuments/planbato/planbato/listebato/listebato.php
    - Ranskan laivaston piirustuksia
www.battleships-cruisers.co.uk - Loistava referenssisivu, vanhoja valokuvia
www.modelshipwrights.com - muovimallipainotteinen sivusto
www.20thcenturyimages.co.uk/trolleyed/7/maritime.html - Laivakuvia
www.tsushima.org.ru - Vanhojen laivojen kuvia skannauksina
www.mo-na-ko.net/plans/index.html - Ilmaisia piirustuksia
www.laureanno.com/RC/index.htm - Do-It-Yourserlf Radio Control
www.ef-uk.net/data/plans.htm - Jan's Bassett's Plans, Designs, Hints & Tips
www.customelectronics.co.uk/ - Custom Electronics
www.delftship.net/ - Runkojen suunnitteluohjelma, josta myös ilmaisversio

Paluu etusivulle